reklama

15. október Svetový deň umývania rúk

Aj vy máte pocit, že sa s tými svetovými dňami kadečoho roztrhlo vrece? Svetový deň úsmevu, vegetariánov, vajec či džuda - to je len pár príkladov z októbrového kalendára :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Respiračné vírusy, akým je aj koronavírusové ochorenie COVID-19, sa šíria, keď sa hlien alebo kvapky obsahujúce vírus dostanú do vášho tela očami, nosom alebo hrdlom. Vírus sa často môže ľahko šíriť z jednej osoby na druhú prostredníctvom rúk.

Počas globálnej pandémie je jedným z najlacnejších, najjednoduchších a najdôležitejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu vírusu, časté umývanie rúk mydlom a vodou.

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako si umývať ruky správnym spôsobom:

1. Ako si mám správne umývať ruky?
Ak chcete spláchnuť všetky stopy vírusu na rukách, rýchle opláchnutie nestačí. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krok 1: Navhlčiť ruky pod tečúcou vodou.
Krok 2: Naneste toľko mydla, aby ste pokryli mokré ruky.
Krok 3: Vydrnite všetky povrchy rúk - vrátane vrchnej časti rúk, medzi prstami a pod nechtami.
Krok 4: Dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.
Krok 5: Vysušte si ruky čistým uterákom alebo jednorázovou utierkou.

2. Kedy si mám umyť ruky?
V rámci prevencie COVID-19 by sme si mali umyť ruky v nasledujúcich prípadoch:

Po smrkaní z nosa, kašľaní alebo kýchaní.
Po návšteve verejných priestorov vrátane MHD, trhov a bohoslužieb.
Po dotyku povrchov mimo domu vrátane peňazí.
Pred, počas a po starostlivosti o chorého človeka.
Pred a po jedle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všeobecne by sme si mali vždy umyť ruky:

po použití toalety.
pred a po jedle.
po manipulácii s odpadkami.
po dotyku zvierat a domácich miláčikov.
po prebaľovaní detských plienok alebo po pomoci deťom používať toaletu.
keď sú vaše ruky viditeľne špinavé.

3. Ako dlho si mám umývať ruky?
Najmenej 20 - 30 sekúnd, ideálne 1 minútu. To isté platí pre dezinfekciu rúk: použite dezinfekčný prostriedok, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu a vtierajte si ho do svojich rúk najmenej na 20 sekúnd, aby ste zaistili úplné pokrytie.

4. Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu umyť si ruky?
Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete pomôcť deťom umyť si ruky tým, že im umývanie rúk uľahčíte a zabavíte zároveň: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alebo si pustite naše obľúbené video:

5. Musím si na umývanie rúk používať teplú vodu?
Nie, na umývanie rúk môžete použiť ľubovoľnú teplotu vody. Studená voda a teplá voda sú rovnako účinné pri ničení choroboplodných zárodkov a vírusov - pokiaľ používate mydlo!

6. Musím si ruky osušiť uterákom?
Mikróby sa ľahšie šíria z vlhkej pokožky ako zo suchej, preto je dôležité úplné vysušenie rúk. Papierové utierky alebo čisté uteráky sú najefektívnejším spôsobom, ako odstrániť choroboplodné zárodky bez toho, aby ste ich rozšírili na ďalšie povrchy.

7. Čo je lepšie: umývanie rúk mydlom a vodou alebo dezinfekciou?
Všeobecne platí, že umývanie rúk mydlom a vodou a dezinfekcia rúk sú pri správnom použití veľmi účinné pri usmrcovaní väčšiny choroboplodných zárodkov a patogénov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mydlo ničí koronavírus zničením vonkajšej škrupiny, ktorá ho chráni. Dezinfekčný prostriedok na ruky je na viditeľne špinavých rukách menej účinný. Dezinfekcia rúk je často pohodlnejšia, keď ste mimo domova, ale môže byť nákladná alebo ťažko dostupná. Alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky tiež zabíja koronavírus, ale nezabije všetky druhy baktérií a vírusov, napríklad norovírus a rotavírus, ktoré spôsobujú hnačky. Môže byť tiež toxický pri požití a mal by sa uchovávať mimo dosahu detí a používať iba pod dohľadom dospelých.

8. Čo ak nemám poruke mydlo?
Ak chýba mydlo a tečúca voda, najlepšou druhou možnosťou je použitie dezinfekčného prostriedku na ruky, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu. Použitie mydlovej vody alebo popola môže pomôcť odstrániť baktérie, aj keď nie až tak efektívne. Ak sa použijú tieto metódy, je dôležité čo najskôr si umyť ruky, keď máte prístup k umývaniu rúk, a medzitým sa vyhýbať kontaktu s ľuďmi a povrchmi.

9. Ako inak môžem pomôcť zastaviť šírenie koronavírusu?
Dodržujte fyzický odstup: držte sa najmenej dva metre od ostatných, často vetrajte alebo nechajte okná otvorené, vyhýbajte sa podávaniu rúk, objímaniu alebo bozkávaniu ľudí, zdieľaniu jedla, riadu, pohárov a uterákov.
Noste rúško. 
Zostaňte doma, ak sa necítite dobre a vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s každým, kto má príznaky podobné nachladnutiu alebo chrípke. Ak máte vy alebo vaše dieťa horúčku, kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, vyhľadajte lekársku pomoc včas.
Používajte správnu etiketu pri kýchaní a kašli: pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos ohnutým lakťom alebo vreckovkou; použité tkanivá okamžite zlikvidujte a umyte si ruky.
Nedotýkajte sa tváre (ústa, nos, oči).
Čistite povrchy, ktoré mohli prísť do styku s vírusom, a povrchy všeobecne čistite častejšie (najmä na verejných priestranstvách).
Majte prehľad o najnovších informáciách od miestnych zdravotníckych orgánov alebo prostredníctvom webových stránok WHO.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  165x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu