reklama

Milióny tvárí podvýživy

Podvýživa je porušenie detského práva na prežitie a vývoj - je často neviditeľná, až kým je veľmi neskoro.  Skoro polovica úmrtí detí pod 5 rokov sa spája s podvýživou. Toto má za následok stratu okolo 3 miliónov detských životov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
6-ročného Mudassira merajú, aby sa zistilo, či nie je zakrpatený.
6-ročného Mudassira merajú, aby sa zistilo, či nie je zakrpatený. (zdroj: © UNICEF/UN048378/Pirozzi)

Podvýživa má milióny tvárí:

  • Zakrpatené dieťa, ktoré nikdy nedorastie do svojej prirodzenej výšky. 

  • Anemická tehotná žena, ktorá porodí podvyživené bábätko.

  •  Dieťa, ktoré osleplo, pretože malo nedostatok vitamínu A.

  • Obézne dieťa - vďaka nadspotrebe príjmu jedla s nízkou kvalitou. 

  • Zúfalo chudé dieťa, bezprostredne ohrozené smrťou.


Podvýživa je viac než len nedostatok jedla. Je to kombinácia faktorov: nedostatočný príjem živín, časté infekcie alebo ochorenia, nedostatočná starostlivosť a nevhodné stravovacie návyky, nedostatočné zdravotné služby, nedostatok pitnej vody a zlá sanitácia. Nedostatočné alebo nevhodné kojenie samo následne spôsobuje úmrtnosť skoro v 12 percentách všetkých úmrtiach detí do 5 rokov. 
Na druhej strane, nadmerná výživa - zahŕňajúca nadváhu a obezitu - je teraz na vzraste skoro v každej krajine sveta. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Raňajky na trhu v Bétou v Konžskej republike.
Raňajky na trhu v Bétou v Konžskej republike. (zdroj: © UNICEF/UNI212670/Tremea)

Trojnásobná hrozba podvýživy

Podvýživa a chronická podvýživa (wasting)

Podvýživa je viac než len nedostatok jedla. Je to kombinácia faktorov: nedostatočný príjem živín, časté infekcie alebo ochorenia, nedostatočná starostlivosť a nevhodné stravovacie návyky, nedostatočné zdravotné služby, nedostatok pitnej vody a zlá sanitácia. Nedostatočné alebo nevhodné kojenie samo následne spôsobuje úmrtnosť skoro v 12 percentách všetkých úmrtiach detí do 5 rokov.

Dievčatko s matkou sa zúčastňujú monitorovania rastu.
Dievčatko s matkou sa zúčastňujú monitorovania rastu. (zdroj: © UNICEF/UN048381/Pirozzi)

Plytvanie (Wasting) - ako naznačuje názov, predstavte si ako dieťa, ktoré doslova chradne na kožu a kosti - je zdrvujúcim výsledkom akútnej podvýživy a predstavuje okamžitú hrozbu smrti. V roku 2019 bolo 47 miliónov detí do 5 rokov a 14,3 miliónov bolo extrémne podvyživených - premárnených detských životov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Somálske bábätko pri kontrole na klinike.
Somálske bábätko pri kontrole na klinike. (zdroj: © UNICEF/UNI229291/Naftalin)

Zakrpatenie (Stunting) 

Chronická podvýživa v skorých rokoch vedie k zakrpateniu, ktoré nedovoľuje detským telám a ich mozgom nadobudnúť ich celkovú veľkosť a potenciál. Škoda spôsobená zakrpatenímje nezvratná, spôsobuje mnohé následky od oslabenej schopnosti učiť sa a celkovo slabšiemu výkonu v škole, ktorý cez špirálový efekt často vedie k nízkemu pracovnému uplatneniu (nízko kvalifikovaná práca a nízky príjem). 

159 milliónov detí pod 5 rokov je zakrpatených. Tieto deti zvyčajne pochádzajú z tých najchudobnejších domácností. Zakrpatenie a chudoba idú ruka v ruke, spolu s nerovnosťou príležitostí v budúcnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Nadváha (Overweight)

Globálne približne 41 miliónov detí má nadváhu. Mnoho krajín čelí presahu trojitého bremena nedostatočnej výživy: podvýživa anedostatky mikroživínna jednej strane a nadváha a obezita na druhej.

Tieto problémy neležia na opačných koncoch spektra od hladovania až po obezitu: realita je oveľa viac komplikovaná. Faktom je, že podvýživa a nadvýživa často koexistujú v tej istej krajine, komunitea dokonca aj u toho istého jednotlivca. Zakrpatené deti, napríklad, čelia väčšiemu riziku nadváhy v dospelosti. Príčiny podvýživy a nadvýživy sú podobné a vzájomné prepojené. Chudoba, nedostatočný prístup k adekvátnej výživnej potrave , nesprávne či nedostatočné kojacie a stravovacie návyky, marketing a predaj nezdravého jedla a nápojov môže viesť k podvýžive, ale aj k nadvýžive a obezite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pouličná scéna v Dháke v Bangladéši, s rastúcou prevahou reštaurácií rýchleho občerstvenia. Na tento trend sú najviac náchylné deti; často sú terčom takéhoto marketingu a pracujúci rodičia, ktorí sa snažia udržať krok s dlhšími hodinami, majú často problé
Pouličná scéna v Dháke v Bangladéši, s rastúcou prevahou reštaurácií rýchleho občerstvenia. Na tento trend sú najviac náchylné deti; často sú terčom takéhoto marketingu a pracujúci rodičia, ktorí sa snažia udržať krok s dlhšími hodinami, majú často problé (zdroj: © UNICEF/UNI210997/Sujan)
KAzachstan spolu s ďalšími krajinami na Kaukaze a v strednej Ázii spája sily s UNICEF s cieľom čeliť rastúcej výživovej kríze. Tento región čelí dvojitému bremenu podvýživy u detí a dospievajúcich, pričom viac ako 10 percent detí nedosahuje svoj potenciál
KAzachstan spolu s ďalšími krajinami na Kaukaze a v strednej Ázii spája sily s UNICEF s cieľom čeliť rastúcej výživovej kríze. Tento región čelí dvojitému bremenu podvýživy u detí a dospievajúcich, pričom viac ako 10 percent detí nedosahuje svoj potenciál (zdroj: © UNICEF/UNI209803/Karimova)
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  164x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu