Deti na muške

Autor: Unicef Slovensko | 1.3.2021 o 10:59 | (upravené 1.3.2021 o 11:24) Karma článku: 2,00 | Prečítané:  375x

V čase krízy trpia najviac deti. Útoky na deti po celom svete pokračujú v nezmenšenej miere. Počet krajín, ktoré zažívajú násilné konflikty, je najvyšší za posledných 30 rokov. Etiópia, Sudán, Jemen, Sýria, Kongo a mnohé ďalšie...

Výsledkom je, že viac ako 30 miliónov detí bolo vysídlených v dôsledku konfliktu. 

Pandémia COVID-19 nie je výnimkou

Chudoba a podvýživa sa prehlbuje, nerovnosť rastie a pandémia komplikuje základné zdravotné služby, vzdelanie a ochranu detí a mladých ľudí.

Konflikty a zmena podnebia viedli ešte pred pandémiou k bezprecedentnému nárastu počtu detí, ktoré potrebujú humanitárnu pomoc. COVID-19 teraz situáciu ešte zhoršuje a hrozí, že vytvorí stratenú generáciu.

Plán humanitárnej pomoci UNICEF pre deti v roku 2021 predstavuje ambiciózny program riešenia hlavných výziev, ktorým čelia deti žijúce v konfliktoch a krízach.

Deti a mladí ľudia, ktorí prežívajú krízy, nestratili nádej. Nevzdali sa svojich snov a budúcnosti. Je našou kolektívnou zodpovednosťou konať.

Pandémia COVID-19 spustila krízu vzdelávania. Uzavretie škôl sa dotklo 90 % žiakov a študentov na celom svete. To ešte viac sťažilo učenie detí vysídlených alebo postihnutých humanitárnymi krízami. Vo Venezuele už viac ako milión detí predčasne ukončilo školskú dochádzku a ďalším miliónom hrozí, že sa vydajú rovnakou cestou.

Ekonomická nestabilita a prerušenie dodávok a služieb vracajú desaťročia pokroku, a to aj v boji proti podvýžive - Jemen zaznamenal takmer 10 % nárast prípadov akútnej podvýživy.

Po vypuknutí pandémie sa UNICEF okamžite zmobilizoval, aby znížil prenos vírusu a zabezpečil kontinuitu humanitárnych programov. To zahŕňalo vybavenie zdravotníckych pracovníkov ochrannými osobnými prostriedkami a koncentrátormi kyslíka, rehabilitáciu škôl v Sýrii, poskytovanie bezpečnej vody tisícom ľudí postihnutých povodňami v Južnom Sudáne, i ošetrenie viac ako 350 000 ťažko podvyživených detí v strednom Saheli.

article_photoarticle_photo

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sputnikom sa už dávno dalo očkovať. Posudky z Maďarska sú len alibi

O očkovaní ruskou vakcínou v pondelok Lengvarský nerozhodol, hoci to ohlásil.


Už ste čítali?