10 rokov vojny v Sýrii

Autor: Unicef Slovensko | 15.3.2021 o 11:19 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  856x

Ozbrojený konflikt trvá už 10 rokov. Viac než prvá a druhá svetová vojna dohromady. K vojenskému konfliktu sa v roku 2020 pridal aj hospodársky prepad a pandémia COVID-19. 

Je ťažké si predstaviť, že sa situácia v roku 2021, po najintenzívnejších rokoch konfliktu, môže ešte podstatne zhoršiť. Napriek tomu trojitá kríza v roku 2020, ktorá sa rozšírila do tohto roku, situáciu sýrskych detí ešte viac zhoršila.

Čo to všetko znamená v skutočnom živote?

Znamená to, že dve z troch rodín nedokážu zabezpečiť ani svoje základné potreby. Cena základného koša s potravinami sa zvýšila o 236  % a sýrska libra poklesla o 78 %. Pandémia COVID-19 ovplyvnila ekonomiku a sociálnu štruktúru spoločnosti. Vidíme nárast detských manželstiev. Viac detí musí pracovať, niektoré majú iba sedem rokov. 

Len pred pár dňami sme sa počas návštevy centra podporovaného UNICEF vo Sweide rozprávali s 10-ročným Ahmedom. Rodičia jeho aj jeho súrodencov museli zobrať zo školy, aby išli pracovať na miestny trh za mizernú dennú mzdu, aby pomohli zabezpečiť rodinu. Takmer každé z desiatok detí v tomto centre malo podobný príbeh.

Od začiatku vojny v roku 2011 sa v Sýrii narodilo takmer 5 miliónov detí, ďalší milión sa narodilo ako utečenci v susedných krajinách Sýrie. Tieto deti nepoznali nič iné ako smrť, vysídlenie a zničenie.

Takmer 6 miliónov ľudí zostáva v Sýrii vysídlených a od roku 2012 sa počet registrovaných detí utečencov v susedných krajinách zvýšil viac ako desaťkrát na 2,5 milióna detí.

Deti sú stále zabíjané a mrzačené.

Od roku 2011 bolo v Sýrii overených zabitých alebo zranených takmer 12 000 detí - to je dieťa každých 8 hodín za posledných 10 rokov. Sú to deti, ktoré dokázala OSN overiť prostredníctvom verifikačného procesu. Skutočné čísla budú pravdepodobne oveľa vyššie.

Vojna ničí nielen súčasnosť detí v Sýrii, ale ohrozuje ich budúcnosť.

Vzdelávanie bývalo pýchou Sýrie, kde bol pred krízou počet detí zapísaných do školy nad 97%, ale krajina teraz čelí jedna z najväčších kríz vzdelávania v novodobej histórii.

Takmer 3,5 milióna sýrskych detí nechodí do školy - z toho 40 % dievčat. To, čo vidíme v teréne, je to, že školské zariadenia sú preťažené. 1 z 3 škôl v Sýrii už nemôže byť použitá, pretože boli zničené, poškodené, chránia presídlené rodiny alebo sa používajú na vojenské účely. Mnohé zo škôl sú tiež zamínované.

Čo znamená táto kombinácia vojny a neexistencie vzdelania? Znamená to nedostatok príležitosti vrátiť sa na určitú úroveň normálu prostredníctvom vzdelávania. Minulý rok sa počet detí potrebujúcich psychosociálnu pomoc zdvojnásobil. 

V roku 2020 sa UNICEFu podarilo pomôcť viac ako 12 miliónom ľudí v celej Sýrii. Aj keď humanitárna reakcia krízu nevyrieši, je absolútne nevyhnutná. 

article_photo


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sputnikom sa už dávno dalo očkovať. Posudky z Maďarska sú len alibi

O očkovaní ruskou vakcínou v pondelok Lengvarský nerozhodol, hoci to ohlásil.


Už ste čítali?