Jemen: Jeden deň v tábore očami desaťročnej Muny (fotoblog)

Autor: Unicef Slovensko | 12.5.2021 o 17:11 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  1397x

Ako sa žije v stiesnenom tábore pre vnútorne vysídlených, v Jemene, krajine ochromenej viac ako šesťročnou vojnou?

Desaťročná Muna Zayed patrí k asi 1,7 miliónu vnútorne vysídlených detí v Jemene, kde v súčasnosti prebieha celosvetovo najrozsiahlejšia humanitárna kríza. Situácia v Jemene je mimoriadne vážna, pričom sa kladie veľký dôraz na dodržiavanie opatrení zabraňujúcich šíreniu koronavírusu.

Muna žije so svojou rodinou v tábore Al Sha´ab v Adene na juhu krajiny po tom, ako ich prebiehajúci ozbrojený konflikt prinútil opustiť ich domov v Taize. Škola v tábore je momentálne zatvorená ako opatrenie proti šíreniu koronavírusu, ale Muna sa chce aj tak podeliť s tým, ako vyzerá jeden jej deň v tábore.

Munin denník

Muna každodenne kráča so svojou kamarátkou zo školy ku hlavnému zdroju pitnej vody v tábore, aby ňou naplnili bandasky a doniesli domov na varenie a umývanie.

Cestou sa zastavia v táborových kúpeľniach, kde si Muna umyje tvár. Obyvatelia sa snažia kúpeľne udržiavať v čistote, aby predišli šíreniu infekčných chorôb.

Dievčatá pri vodnom tanku naberajú vodu v čase, keď tam nie je veľa ľudí, aby sa vyhli zbytočnému zhromažďovaniu.

Munin bratranec vždy prinesie domov nejakú zeleninu, ktorú Muna najprv dôkladne poumýva a potom spolu s mamou navaria obed.

“Som šťastná, že môžem byť so svojou rodinou.”

Muna si uvedomuje, aké dôležité je, aby si ľudia v tábore pravidelne umývali ruky. Môžu sa tak vyhnúť mnohým nákazlivým ochoreniam. Hoci obyvatelia tábora nemajú vždy k dispozícii mydlo, vždy sa snažia dôkladne si ruky poumývať.

Viac príbehov ako ten Munin, môžete objaviť na "Ceste okolo sveta v kuchyni". Stačí, ak sa zaregistrujete cez náš formulár a my Vám postupne zašleme 5 emailov - (1x za týždeň, vždy v piatok). V každom maily na Vás bude čakať jeden príbeh, informácie o krajine, z ktorej pochádza, ale aj recept, ktorý si budete môcť doma vyskúšať. 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Daniari po Makóovi a Imreczem: zbytočné kontroly a test zo slovenčiny (analýza)

Analýza Nadácie Zastavme korupciu.

Borbély: Španielski stopéri by pokojne mohli ísť do mesta na corridu

Kde vidí príčiny debakla a aké kroky teraz očakáva zo strany kompetentných?


Už ste čítali?